6 GIRLS TO FIGHT IN PSC-PACQUIAO CUP MINDANAO SEMIS

Jessa Lycca Caranagan (top) of Cagayan de Oro City will fight Ralph Chein Sevillano (below) of Malungon, Sarangani Province in the Jr. Girls light flyweight category in the Mindanao Semifinals of the PSC-Pacquiap amateur boxing Cup on March 3 at the Macasandig covered court.


Darlene Literal of Malungon


CAGAYAN DE ORO CITY MAYOR OSCAR MORENO

By LITO DELOS REYES

CAGAYAN DE ORO — Six young girls will finally see action as the PSC-Pacquiao Amateur Boxing Cup Mindanao Semi-Finals set on March 3 at the Macasandig covered court here.

Jessa Lycca Caranagan of host CDO faces Ralph Chein Sevilleno of Malungon, Saranggani Province in the Jr. Girls light flyweight (48 kg.) division while Darlene Literal, also of Malungon, collides with Sherillyn Gil Napoles of General Santos City in the bantamweight (54 kg.) category.

CDO’s Elaide Pamisa will fight Gensan’s Jeane Raciel Boloy in the light flyweight (45-48 kg.) division.

CDO also has six semi-finalists in the Jr. Boys and Youth Boys divisions.

Peter John Payla will face Davao’s Emmanuel Canubas in the Jr. Boys pinweight (44-46 kg.) category while John Erl Palivino takes on Sen. Manny Pacquiao’s cousin Jester Dapidran of Digos City in the Jr. Boys flyweight (50 kg.).

Kim Bryan Cabrillos will show his wares against Polomolok’s April Boy Lampitao in the Jr. Boys light bantamweight (52 kg.) while Dave Bryan Caspe will collide against Gensan’s Kurt Leam Gulle in the Jr. Boys bantamweight (54 kg.).

John Ignatius Macas will clash with Sarangani’s Kenneth Egano in the Youth Boys flyweight (52 kg.) while John Paul Panuayan fights Gensan’s Joohn Benedic Cadavido in the Youth Boys lightweight (60 kg.).

Host City Mayor Oscar Moreno will give the welcome address while an inspirational message will be given by1996 Atlanta Olympics silver medalist Mansueto “Onyok” Velasco.

The other semi-final matches:
JR. BOYS PINWEIGHT (44-46 KG.)
Elmer Catesio (Digos) vs. Joven Paala (Sultan Kudarat)

JR. BOYS LIGHT FLYWEIGHT (48 KG.)
Ben John Rey Yagahon (Aglayan) vs. Reymond Albupera (Davao)
Generick Cabucos (Polomolok) vs. Rey John Paul Apale (Digos)

JR. BOYS FLYWEIGHT (50 KG.)
Jeesly Batiancila (Polomolok) vs. Rhohan dela Pena (Gensan)

JR. BOYS LIGHT BANTAMWEIGHT (52 KG.)
Almar Rigor (Digos) vs. Christian Lanutan (Malungon)

JR. BOYS BANTAMWEIGHT (54 KG.)
Kurt Leam Gulle (Gensan) vs. Dave Bryan Caspe (CDO)
William Jone Dacoycoy (Aglayan) vs. Kim Delmar Macaangga (Digos)

YOUTH BOYS LIGHT FLYWEIGHT (46-49 KG.)
Ariel Almamento (Gensan) vs. John Ednoel Prevendido (Davao)
Louie Jay Albino (Digos) vs. Jake Sone Saludar (Polomolok)

YOUTH BOYS FLYWEIGHT (52 KG.)
Arceboy Baranggan (Aglayan) vs. Jobert Paala (Sultan Kudarat)
John Ignatius Macas (CDO) vs. Kenneth Egano (Sarangani)

YOUTH BOYS BANTAMWEIGHT (56 KG.)
Remark Brillo (Sultan Kudarat) vs. Elmar James Panerio (Digos)
RV Denega (Gensan) vs. Darrel Literal (Malungon)

YOUTH BOYS LIGHTWEIGHT (60 KG.)
John Alvin Gonzales (Davao) vs. Juan Reyan Dapidran (Kidapawan) —

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *